Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Święto obchodzone jest  zawsze 2 kwietnia,  który jest dniem urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena, autora takich klasyków jak "Dziewczynka z zapałkami" „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.

W roku 2023 Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci przypada w niedzielę 2 kwietnia, w związku z tym w szkole zaczniemy ochody 3 kwietnia, a zakończymy Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został uchwalony w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska takża była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku.  W tym roku gospodarzem jest Grecja, a hasło przewodnie to: JESTEM KSIĄŻKĄ, PRZECZYTAJ MNIE.

Z okazji święta biblioteki, księgarnie i inne instytucje kulturalne organizują różnego typu imprezy promujące literaturę dla dzieci.

Zapraszamy społeczność szkolną do udziału w kwietniowych wydarzeniach czytelniczych, związanych z obchodami Międzynarodowego Dnia Książek dla Dzieci oraz Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, organizowanych przez naszą bibliotekę, to jest w:

• Szkolnym Konkursie Plastyczno-Technicznym "Postać wybranego bohatera literackiego"
  • Szkolnym Konkursie Fotograficznym "Żywa okładka książki"
  • Szkolnej "Paradzie bohaterów literackich", a jednocześnie w konkursie na najlepszy samodzielnie wykonany strój bohatera literackiego - termin parady - 25 kwiecień (wtorek).

Regulaminy konkursów dostępne są:

• w formie elektronicznej m.in. w zespole Biblioteka w aplikacji Teams,
  • w wersji drukowanej - na drzwiach wejściowych każdego piętra.