Kronika wydarzeń

Dzień Czytania Tolkiena

Dzień Czytania Tolkiena odbył się w naszej szkole 24 marca 2023 roku.  Akcja czytania przeprowadzona została w klasach starszych. Uczniowie wysłuchali fragmentów "Hobbita", "Łazikantów" i "Władcy pierścieni" oraz informacji o pisarzu. W dniach poprzedzających uczniowie klas ósmych wykonywali w Canvie plakaty związane z Tolkienem, ciekawostkami z jego życia i twórczości.

Dzień Kota

17 kwietnia z okazji Dnia Kota biblioteka zaprosiła uczniów do uczestnictwa w "Paradzie Kotów" oraz w Szkolnym Konkursie Plastycznym "Kalendarz 2023 z kotami"  i w Szkolnym Konkursie Czytelniczym "Najwięcej przeczytanych książek o kotach" w klasach 2-5. Odbyły się również spotkania z bajką o kotach w Przedszkolu nr 18. Do czytania przedszkolakom zaangażowali się uczniowie z Klubu Zainteresowanych Książką.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

25 listopada biblioteka szkolna zorganizowała z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia "Paradę misiów", w której uczniowie uczestniczyli ze swoimi pluszowymi misiami, książkami oraz elementami stroju. Wszyscy chętni mieli możliwość wzięcia udziału w dwóch konkursach:  plastycznym "Zakładka do książki ze znanym misiem", literacko-plastycznym "Przygoda mojego pluszowego misia", w którym bajkę, opowiadanie, komiks z przygodami misia, należało wykonać w formie książki.  Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody dofinansowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz drobne upominki.

Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zorganizowano w klasach I-VIII akcję wykonania plakatów z cytatami o książce, czytaniu i i bibliotekach, które następnie rozmieszczono na wszystkich szkolnych korytarzach. Zaangażowani uczniowie uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Plastycznym "Jesień w literaturze" oraz w spotkaniu z bajką dla najmłodszych. Przygotowano również wystawę prac konkursowych. Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i nagrody dofinansowane ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 oraz drobne upominki.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września 2022 roku biblioteka szkolna zorganizowała przy współpracy z bibliotekarzem Miejskiej Biblioteki Publicznej Filii nr 9 wDąbrowie Górniczej oraz wychowawcami klas I-III Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Wydarzenie czytelnicze zostało przeprowadzone dla klas młodszych w sali kawiarenki na szkolnym basenie, gdzie zaproszony gość nie tylko głośno czytał, ale i zaprezentował wiele ciekawych pozycji z literatury pięknej ipopularnonaukowej, które są dostępnewbibliotece publicznej. Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali fragmentów czytanych opowiadań orazzzaciekawieniem oglądali książki. Po pożegnaniu gościa odbyła się druga część obchodów, wktórej czytano bajki dzieciom wPrzedszkolu nr 18a w klasach IV-VIII fragmenty ciekawych powieści dla dzieci imłodzieży.